Anonim
Jak hrát házenou - Znalost

Obsah

V tomto článku: Házená v 7 Házená samostatně nebo ve dvou referencích

Házená je intenzivní týmový sport z Dánska, ale oblíbený v celé Evropě, míchající fotbal a basketbal. V házené na 7 musí každý tým střílet, driblovat a projít, aby dosáhl soupeřova branky. U házenkářských singlů nebo čtyřhra, více populárních ve Spojených státech, musíte zaznamenat odrazy na stěnách.

stupně

Část 1 Házená 7

1. Seznamte se s terénem. V házené na 7 je pole 20 metrů x 40 metrů. Zde jsou některé základní informace z oboru.
    • Okolo každého cíle je šestimetrová zóna, ve které mají právo být pouze brankáři. Samotný cíl je 2 metry vysoký a 3 metry široký.Hráči mohou vstoupit na povrch, pouze pokud skákají. Kromě toho musí míček před přistáním uvolnit.
    • Tečkovaný půlkruh, 9 metrů od branky, je čára volného hodu.
    • Čára, která rozděluje půdu na polovinu, se nazývá střední čára.
    • Seznamte se s míčem. Házenou obvykle hrajeme s koženým balónkem, který se skládá z 32 popruhů. V házenkách žen je míč asi 54-56 cm, v házenkách mužů měří asi 58-60 cm. Míč, se kterým muži hrají, je o něco těžší.

2. Vytvořte tým. Na hřišti může být sedm hráčů. Z těchto sedmi hráčů je jeden brankář a šest hráčů v poli. Včetně náhradníků může být v týmu 12 (ve Spojených státech) nebo 14 hráčů (v Evropě). Tito hráči mohou nahradit ty, kteří jsou na hřišti, jako je tomu v basketbalu, volejbalu, fotbalu atd. Polohy pole jsou vzájemně zaměnitelné a lze je kdykoli změnit.
    • Hráči nosí dresy s čísly od 1 do 99. Každý tým má dresy stejné barvy. Brankáři musí nosit dresy jiné barvy, aby nedošlo k jejich záměně s hráči v poli.
    • V oficiálních zápasech vždy existují dva rozhodčí: jeden na hřišti a jeden na úrovni branky. Jejich rozhodnutí jsou nesporná.

3. Pochopit účel hry Týmy získávají body zasláním míče k cílům protivníka. Vítězný tým má na konci zápasu nejvíce bodů. Dokončení remízy je možné, pokud nejste v knockout turnaji. V tomto případě v případě rovnosti na konci regulačního času provedeme prodloužení 2krát 15 minut.
    • Cíl je vstřelen, když míč překročí brankovou čáru v brance. Je možné skóre ze všech pozic pole (kromě brankové zóny) a všech zastavených míčových situací (volný hod, 7 metrů, vhazování, závazek, více podrobností o těchto situacích níže).

4. Hrajte s regulační dobou trvání. Házenkářský zápas se tradičně hraje přes dvě 30minutové poloviny, oddělené 10minutovou přestávkou. U mládeže a některých turnajů je poločas kratší: 15 nebo 20 minut místo 30 minut.
    • Tyto doby odpovídají času, který jste hráli. Stopky jsou zastaveny v případě zastavení hry, to znamená sankce, zranění nebo timeoutu (každý tým může představovat tři za hru a ne více než dva za poločas).
    • V poločase týmy mění strany.

5. Pochopte, co může hráč v poli udělat. Hráči pole se mohou dotknout míče všemi částmi těla nad koleny (hrací nohy jsou zakázány). Pokud drží míč, mohou zůstat pouze 3 sekundy bez pohybu a je zakázáno provádět více než tři kroky bez driblování (jako „procházka“ v basketbalu). Pokud tato pravidla poruší, míč přejde do druhého týmu. Hráči si musí rychle vybrat mezi střelbou, driblováním a míjením.
    • Hráč může driblovat tak dlouho, jak chce, pokud se jeho ruka dotkne vrcholu míče. Jakmile je proveden dribling, pravidla tří sekund / znovu neplatí. Pokud znovu dribloval, jedná se o chybu „dvojitého driblování“ a ztrácí držení míče ve prospěch soupeře.
    • Učinit agresivní stínítko, nést míč v zóně cíle a provést platný průchod představují všechny ostatní chyby.

6. Porozumět různým typům hodů. Zde je vše, co potřebujete vědět o různých hodech házené.
    • Závazek. Zápas začíná závazkem. Probíhá na střední linii. Házející musí při házení míče udržet alespoň jednu nohu na ose. Všichni ostatní hráči se mohou pohybovat ve své vlastní polovině. Hráč, který vyhraje minci ve losování s rozhodčím na začátku zápasu, začíná míčem.
      • Po prvním hvizdu předává záložník záložník jednomu ze svých spoluhráčů. Tím začíná zápas.
      • Tým, který vydělá gól, má další závazek ve středu. Stejný hod se používá k zahájení druhé poloviny.
    • Vhazování. Pokud je míč poslán mimo obvod pole, tým, který se nedotkl míče jako poslední, má vhazování.
    • Volný hod. Házení zdarma se používá k restartování hry, když byla přerušena. Proběhne tam, kde došlo k přerušení. Mluvíme o přerušení hry v případě poruchy. Držení, tlačení, bití, strčení nebo úmyslné zranění jiného hráče jsou vady.
    • 7 metrů. 7 metrů se uděluje v následujících případech: když obránce přeruší chybu Manifest Overtaking (OMB), když bránící hráč vstoupí do své vlastní brankové zóny (obrana zóny) nebo když hráč hraje ochranu integrita skóre za posledních pět minut. Pro 7 metrů musí být všichni hráči za hranicí volného hodu. Hráč, který střílí 7 metrů, má 3 sekundy.
    • Doporučení. Propuštění je uděleno, když se brankáři podaří odklonit střela za jeho brankovou čáru a když útočící tým pošle míč za brankovou čáru bez bodování. Propuštění propustí sám brankář. Nemusí respektovat pravidlo 3 sekund / ne.

7. Znát chyby. Možné chyby jsou v házené četné. Pokud se jeden tým dopustí chyby, bude míč udělený druhému týmu ve formě vhazování, volného hodu nebo propuštění. Zde jsou různé chyby.
    • Pasivní hra. To je udržet držení míče bez pokusu o útok nebo skóre. Tomu se také říká „hraní hodinek“.
    • Umístěte hráče do držení míče v nebezpečí.
    • Zastřelte, udeřte nebo uchopte míč z rukou soupeře.
    • Dotkněte se míče nohou nebo holeně.
    • Házet na zem chytit míč, který neodskočí.
    • Rozložte paže nebo nohy, abyste mohli tlačit, držet, bránit, tlačit nebo zasáhnout soupeře. Rovněž je zakázáno šíření paží nebo nohou.

8. Porozumět systému progresivních sankcí. Trest může být udělen, pokud si spáchaný trestný čin zaslouží víc než volný hod nebo pokud je úmyslně zamýšleno ublížit soupeři. Zde jsou různé tresty.
    • Žlutá karta. Hráč může během zápasu získat pouze žlutou kartu a tým nemůže přidat více než 5. Obecně jsou 3 vyhrazeny pro hráče v poli, jeden pro trenéra a jeden pro brankáře. Pokud hráč obdrží dvě žluté karty, zdědí dvě minuty pozastavení.
    • 2 minuty pozastavení. Používá se v případě závažných nebo opakovaných závad, v případě neregulační náhrady i v případě nesportovního jednání. Je docela možné trvat 2 minuty pozastavení bez předchozího obdržení žluté karty. Postižený hráč tráví dvě minuty na lavičce a nemůže být nahrazen, takže jeho tým zůstává outnumbered.
    • Červená karta. Červená karta odpovídá třem pozastavením po dobu 2 minut. Jakmile skončí jeho první pozastavení v délce 2 minut, může být sankcionovaný hráč vyměněn. Existují dva typy nesouvisejících červených karet (například třikrát dvě minuty) nebo hlášení, když došlo k závažné chybě, nahrazuje vyloučení.

9. Vylepšete svou hru Určitě existuje spousta triků a pocitů, které se můžete naučit hrát lepší házenou. Nejlepší způsob, jak postupovat, je pravidelná a seriózní praxe sportu. Zde jsou některé aspekty hry, na kterých můžete pracovat.
    • Abyste byli v házené dobře, musíte průchody zpracovat co nejvíce. Přihrávky jdou rychleji než kličky, a proto vás dostanou rychleji před nepřátelské cíle.
    • V obraně držte zvednuté ruce, aby blokovaly střely soupeřů a zachytily jejich přihrávky.
    • Při driblování zkuste jednou rukou odrazit míč a druhou rukou jej chráňte před soupeři.
    • Nakonec nejdůležitější: hrát, hrát, hrát! Čím více trénujete, tím lépe budete hrát.

Část 2 Házená samostatně nebo se dvěma

1. Vyberte si mezi čínskou házenou a americkou házenou. Oba se hrají s mnohem menším míčkem než házená 7 míčů. V oficiálním zápase se používá „malý míč“ o velikosti tenisového míče. V spontánním zápase, například na ulici, je míč často větší.
    • Existují tři verze hry: čtyři stěny, tři stěny a zeď. Je možné hrát dva, tři nebo čtyři hráče.
    • Čínská verze je snazší z obou, protože míč se může odrazit před odesláním na zeď. V americké verzi není povoleno žádné odskakování na zemi. Pokud nemůžete poslat míč na jednu ze zdí před prvním odrazem (americká verze) nebo před druhým odrazem (čínská verze), je to druhý hráč, který „slouží“.

2. Dohodněte se na pravidlech. Například se můžete rozhodnout zahrnout DRA (Double American Bounce) do čínské verze, v tom případě můžete nechat míč udělat druhý odraz, ale nutí vás zasáhnout Američana. V americké verzi můžete integrovat DRC (Double Chinese Bounce), které vyžaduje, abyste zasáhli míč v čínštině, pokud to udělá dvě doskoků.
    • Rozhodněte také o povolené úrovni rušení: je dovoleno dekoncentrovat soupeře, aniž by se dotkl míče? Pokud hrajete jako tým, můžete také hrát s kolektivními zásahy: hráč zvedne míč, odrazí a jeho spoluhráč pak zasáhne Američana.
    • Rozhodněte se o druhém dotyku. Máte druhý dotek? (Tato otázka vyvstává v týmu i jednotlivci). Můžete také hrát „královskou“ (žádná pravidla o tom, jak trefit míč, pokud jej trefíte.) Existují také „zabouchnuté“ hry, jejichž cílem je zasáhnout co nejtěžší zásah.

3. Hrajte až do vítězství. Obecným pravidlem je, že první příchozí v 7 bodech vyhrává hru. To znamená, že tato pravidla nemusíte dodržovat, pokud si jen hrajete pro zábavu. Zde je několik aspektů hry, které byste měli mít na paměti.
    • Pokud hráč nedosáhne skóre, po dosažení určité vzdálenosti se hra vrátí zpět do hry.
    • Při hraní až 7 je skóre, které poskytuje službu ve hře, obvykle 5-0. Jakmile se rozhodnete službu znovu uvést do hry, jeden z hráčů hru restartuje volejbou (americká nebo čínská v závislosti na verzi, kterou jste se rozhodli hrát).
    • Je pak na druhém hráči, aby zasáhl míč. Na základě této výměny určujeme, kdo slouží.
    • Hráč, který nedokáže vrátit míč po dvou doskokech (doskok, pokud hrajete „Royal“), nebude sloužit.
    • Poté hra pokračuje stejným způsobem, kromě toho, že se vrací k normální službě.